Logo van Gemeente Leidschendam-Voorburg dat doorverwijst naar de homepage van Gemeente Leidschendam-Voorburg
Logo van Gemeente Leidschendam-Voorburg dat doorverwijst naar de homepage van Gemeente Leidschendam-Voorburg

Subsidie voor duurzaam initiatief Jeugdmanege Hestar

04 augustus 2025
Algemeen nieuws, Inspiratieverhalen duurzaamheid
Pony's in zandpaddock bij Jeugdmanege Hestar

Foto: Gemeente/Hestar

Speciaal voor stichtingen en verenigingen die hun club duurzamer willen maken, heeft de gemeente de subsidie ‘duurzame initiatieven’. Bij een duurzaam initiatief kun je denken aan het vergroenen van het terrein door wat tegels te wippen. Maar ook het plaatsen van ledverlichting of slimme meters om energie te besparen en het aankopen van extra afvalbakken of andere acties om zwerfafval ter verminderen. Voorzitter van Stichting Leidschendamse Jeugdmanege Hestar, Lisanne van der Veen, vroeg die subsidie duurzame initiatieven aan en deelt graag haar ervaring.

Lisanne: “We willen graag een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van mens en dier. Maar waar begin je? Onze bedrijfsleidster Amy bezocht een bedrijfsdag over vergroening en verduurzaming. Daar kreeg ze allerlei goeie, slimme tips en raakten we geïnspireerd. De tip waar we direct wat mee konden: het hoeft niet altijd direct iets groots te zijn, je kunt ook klein starten met verduurzamen”. 

Paardenhaag

Lisanne: “Bij ons op stal hebben we te veel steen en zand. Dat betekent meer hittestress. Dat is voor ons vervelend, maar voor de paarden nog meer. In onze nieuwe stallen hebben we het dak geïsoleerd. Daardoor staan de paarden op stal wel wat koeler dan voorheen. Maar met warme dagen is meer schaduw nodig, vooral in de zandpaddocks. Mede daarom willen we vergroenen. Beter voor de paarden én voor het klimaat.“ 

Dat vergroenen wil Lisanne doen door het plaatsen van speciale paardenhagen tussen de zandpaddocks. Dit zijn voor paarden eetbare planten. De hagen geven wat schaduw op warme dagen. En de paarden hebben wat te knabbelen en kunnen zich zo wat vermaken. Een win-win. 

Het plaatsen van zo’n paardenhaag is snel uitvoerbaar en geen grote ingreep, vindt Lisanne. Dat paste precies in haar plaatje van klein beginnen. Maar hoe betaal je dat vervolgens? “In ons geval kijken op de website van de gemeente of die nog wat kon bijdragen. Bij veel subsidies moet je dan alsnog 80% investeren en krijg je 20% van dat bedrag terug. Die 80% moet je dan wel beschikbaar hebben om te investeren. Meeste clubs hebben die financiële ruimte niet. Wij ook niet. Daarom is deze subsidie zo mooi. We krijgen twee derde van het bedrag vergoed. Dan kun je direct aan de slag. Of nou ja... dan kun je in de herfst als de blaadjes vallen aan de slag. Dan pas kunnen we de paardenhagen plaatsen, dus we moeten nog even geduld hebben”. 

Makkelijk aanvragen

Op de vraag hoe ze het aanvragen van de subsidie heeft ervaren is Lisanne duidelijk: “Dat was best snel geregeld. Ik heb wel wat moeten zoeken naar de juiste subsidienaam die ik kon invullen in het subsidieportaal. Maar toen ik dat eenmaal had gevonden ging het heel snel. Ik had al een offerte en heb een plan erbij gemaakt. Het invullen op het subsidieportaal werkte heel simpel. Alles bij elkaar was ik in nog geen half uur klaar. We willen meer, maar dit is de eerste stap. Een kleine, maar een mooie met hulp van de gemeente.” 

Ook subsidie aanvragen voor uw vereniging of stichting? 

Laat u inspireren door Jeugdmanege Hestar en start met een kleine duurzame stap. Kijk voor de voorwaarden op www.lv.nl/subsidie-duurzame-initiatievenexterne-link-icoon. In het subsidieportaal kiest u voor de regeling: maatschappelijke subsidies 2025.

De eetbare paardenhaag komt er zo uit te zien: 

Een eetbare haag voor paarden met paard dat ervan eet